phone mail

KAŠEL- JAK HO LÉČIT?

KAŠEL-JAK NA NĚJ ? JAKÉ LÉKY VYBRAT?
====================================
Pro COVID-19 je ale charakteristický, jak již bylo řečeno, suchý kašel, kdy v podstatě nic nevykašlete. Kašel je základní obranný mechanismus, který udržuje volné dýchací cesty. Pomáhá tělu zbavit se virů, které sliznice napadly. Při léčbě suchého, dráždivého kašle je cílem tlumit pro pacienta vyčerpávající kašel, zatímco u produktivního kašle je zásadní zlepšit odkašlávání a ředit hleny. Jak na to?

Léky tlumící kašlání
===============
Pro léčbu potlačující dráždivý kašel se používají léky tlumící kašlací reflex, mezi které patří dextromethorfan obsažený například v přípravcích MedDex Vicks sirup na suchý kašel s medem, ROBITUSSIN ANTITUSSICUM a ROBITUSSIN JUNIOR na suchý dráždivý kašel, Stopex na suchý kašel, Dinarex, Mugotussol, Tussidrill bez cukru. Podobně působí i léčivá látka butamirát obsažená v přípravcích Sinecod, Tussical, Tussin a Stoptussin. Suchý dráždivý kašel můžeme potlačit i látkami dropropizinem (Ditustat) a levodropropizinem (Levopront).

Léky podporující vykašlávání
======================
Mezi léky, které vykašlávání naopak podporují, patří mukolytika. Napomáhají upravit charakter hlenu, snižují jeho viskozitu a usnadňují tím jeho vykašlávání. Mezi ně se řadí léky s ambroxolem (Ambrobene, Ambroxol AL, Ambrosan, Ambrospray, Mucosolvan, Neo-bronchol, Solvolan) a bromhexin (Bromhexin 12BC, Bromhexin 8-KM, Bromhexin 12-KM, Bromhexin-Egis).

Dále se používá účinná látka acetylcystein.
=================================
ObsahujÍ ji například léky ACC, Acetylcystein, Belomyx, Fluimucil, Mucobene, Mucofortin, Solmucol, Nac AL. O něco účinnější jsou látky karbocystein (lék: Pectodrill na vlhký kašel).

Léky uvolňující hlen
===================
Dále je možné použít léky s účinnou látkou guaifenesin, který také pomáhá uvolnit hlen. Usnadňuje jeho transport a vykašlávání (léky Robitussin expectorans, MedExpecto Vicks sirup med a zázvor, či Stoptussin). K léčbě kašle se používají také byliny, jako je břečťan popínavý (Hedelix, Hedecton, Hedemax, Helixir, Herbion, Mucoplant proti kašli s břečťanem, Prospan), v kombinaci s tymiánem (Bronchipret tymián a břečťan), dále také jitrocel a mateřídouška (Thymomel).

Na trhu je také rostlinný lék Sinupret, který obsahuje extrakty z květů černého bezu, kořene hořce, natě verbeny a šťovíku a květy prvosenky. Pomáhají rozpouštět a vylučovat hlen a působí proti virům způsobujícím onemocnění horních cest dýchacích. Odstranit hlen z dýchacích cest pomáhá i rostlinný lék Kaloba s obsahem extraktu z kořene jihoafrické pelargonie.

KAŠEL